Prawdziwa przyczyna bólu brzucha: spójrz na mapę i dowiedz się, co Ci dolega

przyczyny bólu brzucha

Co robić, gdy boli cię brzuch? Oferujemy zapoznanie się z mapą jamy brzusznej. Jest to rodzaj przewodnika, który pomoże, jeśli męczy cię ból brzucha.

Wszyscy znamy ból brzucha. Występuje w różnych typach. Każdy rodzaj bólu brzucha ma swoją przyczynę. Występują okresowe bóle brzucha. Są też takie, które występują w wyniku zwiększonego wytwarzania gazu w przewodzie pokarmowym. Lub na przykład ból brzucha po intensywnych ćwiczeniach. Nawet stres może powodować ból brzucha.

Aby ułatwić Ci zrozumienie tego problemu, opiszemy mapę jamy brzusznej, za pomocą której możesz zrozumieć przyczynę bólu brzucha i sposób postępowania w tej sytuacji.

Woreczek żółciowy i wątroba.

Jeśli odczuwasz ból brzucha w tym obszarze, jest on związany z tymi narządami. Czy po zjedzeniu tłustego i ciężkiego jedzenia odczuwałeś nagły, wyczuwalny ból w prawym ramieniu? Prawdopodobną przyczyną są kamienie w pęcherzyku żółciowym. Ostry ból brzucha i przedłużające się skurcze wskazują na zapalenie pęcherzyka żółciowego. Utrzymujący się ból w prawym podżebrzu, który często się powtarza, jest możliwym objawem zapalenia wątroby.

Dwunastnica i trzustka

Jeśli często odczuwasz ból pleców w tej części brzucha, który pogarsza się przez spożywanie tłustych potraw, prawdopodobnie masz zapalenie trzustki. Palący ból w żołądku, któremu towarzyszy kaszel, kwaśny smak w jamie ustnej, wzdęcia, nudności, wymioty wskazują, że jest to zgaga. Jeśli często odczuwasz bóle brzucha w nocy lub między posiłkami, a ból brzucha łagodzi jedzenie, może to oznaczać wrzód dwunastnicy.

Żołądek

W tej części znajduje się żołądek. Dlatego wszystkie problemy w tym obszarze są związane z żołądkiem. Utrzymujący się ból, któremu towarzyszą wymioty, może być objawem zapalenia żołądka.

Nerki i jelito grube

Chociaż nerki znajdują się w tej części brzucha, czasem pojawiający się tutaj ból wskazuje na problemy z jelitem grubym. Ból pleców, wraz z gorączką, niestrawnością i wymiotami – możliwym objawem zakażenia nerek.

Jelito cienkie

Dyskomfort w żołądku może wskazywać na problemy z jelitami cienkimi i grubymi. Ból brzucha, biegunka, gorączka, utrata masy ciała mogą być objawami zapalenia jelit. Ból brzucha, nudności i zaparcia są wczesnymi objawami niedrożności jelita cienkiego. Jeśli w pobliżu pępka odczuwa się bolesny guz, może to być objaw przepukliny pępowinowej.

Wyrostek robaczkowy

W tej części brzucha znajduje się wyrostek robaczkowy, narząd, który wspiera aktywność układu odpornościowego i wspomaga trawienie, a także magazyn pożytecznych bakterii. Silny ból z gorączką, utrata apetytu i nudności są typowymi objawami zapalenia wyrostka robaczkowego.

Potrzebujesz natychmiastowej pomocy medycznej!

Pęcherz i narządy rozrodcze

Pęcherz i narządy rozrodcze znajdują się w tej części brzucha. Ból i skurcze w tym obszarze brzucha z uczuciem pieczenia podczas oddawania moczu, przebarwienie moczu – objawy infekcji pęcherza. Ostry i nagły ból w okolicy miednicy jest objawem charakterystycznym dla chorób narządów rozrodczych.

Jelito drażliwe

W tej części brzucha znajduje się duża część jelita grubego. Dlatego ból występujący w tym obszarze wskazuje na problemy z jelitem grubym. Wymioty i wzdęcia są objawami zespołu jelita drażliwego.

Mamy nadzieję, że te informacje pomogą ci zwrócić większą uwagę na swoje zdrowie. Pamiętaj jednak, że nie zastępuje to pomocy lekarza! Nie ignoruj bólu brzucha, który jest często objawem poważnej choroby.

Dbaj o siebie i swoich bliskich – podziel się tą wiedzą ze znajomymi.