Domowy chleb dla amatorów pieczenia. Delikatny, z cienką chrupiącą skórką.

domowy chleb

Jeśli nie podjąłeś się jeszcze samodzielnego pieczenia chleba, ponieważ bałeś się trudności z jego przygotowaniem, ten przepis jest dla Ciebie!

Dzięki niemu będziesz mógł zadowolić swoją rodzinę codziennie puszystym i pachnącym chlebem domowej roboty!

Chleb jest dość wilgotny, delikatny, z cienką chrupiącą skórką. Szczególnie miłośnicy ciabatty – włoskiego białego chleba będą tym przepisem zachwyceni. Świeże drożdże można zastąpić 4 g suchych.

Składniki:

  • Mąka pszenna 530 g
  • Woda 420 ml
  • Drożdże 10 g
  • Sól 1 łyżeczka

Przygotowanie:

Drożdże rozpuść w ciepłej wodzie (37-39 stopni). Przesiej mąkę do głębokiej miski, dodaj sól, wlej rozpuszczone drożdże. Zagnieć ciasto. Przykryj miskę folią z małym dostępem powietrza i pozostaw na 2 godziny w temperaturze pokojowej.

Przez 2 godziny ciasto powinno urosnąć 2 razy, a na jego powierzchni będzie dużo pęcherzyków. Następnie przykryj miskę folią lub pokrywką z otworem i włóż do lodówki na noc.

Rano zacznij koleiny etap. Posyp ręce mąką. Blat posyp również mąką, z ciasta stwórz kulkę (w tym celu zagnij krawędzie ciasta w dół i do wewnątrz).

Połóż ciasto na papierze do pieczenia posypanym mąką i odstaw na 40–60 minut. Przykrywanie nie jest konieczne. W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 235 stopni.

Zrób 3 nacięcia na cieście, połóż je razem z papierem na blasze i włóż do piekarnika na środkowy poziom. Na niższym poziomie połóż kolejną blachę do pieczenia, wlewając na nią 1,5 łyżki gorącej wody. Piecz chleb przez 45 minut, następnie wyjmij go z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia na kratce.