Recepta przez internet — jak to działa?

Recepta przez internet

Recepta przez internet — jak to działa?

Jeszcze kilka lat temu myśl o tym, że papierowe recepty kiedyś znikną, była całkowitą abstrakcją. Dziś jest to natomiast bardzo realna wizja, ponieważ pojawiły się E-recepty. To rozwiązanie pozwoliło znacznie usprawnić proces wykupu medykamentów. Jak właściwie działa taka recepta? Jak ją otrzymać? 

Kupowanie leków na receptę bywa czasem bardzo kłopotliwe. Szczególnie jeśli dotyczy to preparatów przyjmowanych trwale, na przykład antykoncepcji, czy też takich na choroby przewlekłe. W takiej sytuacji musisz umówić się na konsultację stacjonarną i to nawet jeśli nie potrzebujesz wykonać żadnego badania. Co to oznacza w praktyce? Aby otrzymać receptę, musisz poświęcić dodatkowy czas oraz pieniądze, które przeznaczysz na dojazd. Poza tym zwykła wizyta w gabinecie specjalisty też nie jest najtańsza. Na szczęście obecnie rzeczywistość w takich okolicznościach może wyglądać zupełnie inaczej. A to wszystko za sprawą E-recepty.

E-recepta — co to jest?

Recepta przez internet

E-recepta to nic innego jak elektroniczna wersja zwykłej recepty. Działa ona dokładnie tak samo, z tą różnicą, że wystawiana jest online. Recepty online obowiązują na terenie całego kraju, dlatego też można wykupić z ich pomocą leki w każdej aptece. Zrealizujesz ją na podstawie czterocyfrowego kodu otrzymanego na e-maila lub SMS-em albo korzystając z wydruku od lekarza. Dwie pierwsze opcje dostępne są jednak jedynie dla osób, które wcześniej zarejestrowały się na Internetowym Koncie Pacjenta.

Recepta online — jak ją otrzymać?

Recepta na antykoncepcję online

Recepty online, podobnie jak te tradycyjne, mogą być wystawione jedynie przez lekarzy. Jednak w tym przypadku, możesz otrzymać ją zarówno podczas konsultacji stacjonarnej, jak i online. Jeśli potrzebna Ci recepta, przez internet załatwisz wszystko znacznie szybciej. Wystarczy, że umówisz się na wizytę online, a lekarz wyśle Ci E-receptę mailem lub SMS-em.

Recepty online wystawiane są na większość dostępnych leków. Wyłączone są z tego jedynie leki psychotropowe. Warto skorzystać z konsultacji internetowej szczególnie przy przewlekłym przyjmowaniu różnego rodzaju środków, na przykład, jeśli potrzebna jest Ci recepta na antykoncepcję online.

Recepty online

Jeśli zastanawia Cię cena recepty online, e-recepta 59 zł kosztuje przeważnie, jeśli korzystasz z podstawowej konsultacji. Jest to więc naprawdę atrakcyjna oferta, szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, że pozwoli Ci to zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz koszty związane z transportem.

Jak umówić się na konsultację online?

Konsultacje lekarskie online to wciąż duża nowość. Większość osób do tej pory nie miała jeszcze okazji korzystać z tej opcji, dlatego też warto dowiedzieć się, jak właściwie zapisać się na taką wizytę. To naprawdę proste! Jeśli wybierzesz już odpowiednią stronę, na przykład twoja-recepta.net, wystarczy, że uzupełnisz wywiad medyczny, wpiszesz potrzebny Ci lek i dokonasz płatności. Jeśli lekarz nie będzie miał przeciwwskazań, aby Ci go przepisać, receptę online otrzymasz od razu na maila lub SMS-em.

Zwolnienie L4 online

Konsultacje online zapewniają zresztą znacznie więcej możliwości niż jedynie otrzymanie recepty. Czy wiesz, że obecnie możesz otrzymać w ten sposób nawet zwolnienie L4 online? Załatwisz je w dosłownie kilka minut i to bez wychodzenia z domu. Najlepsze jest to, że w pełni zautomatyzowany system od razu powiadomi o zwolnieniu Twojego pracodawcę oraz ZUS. Dzięki temu Ty nie musisz przejmować się już żadnymi formalnościami. Zwolnienie L4 online uzyskasz już nawet za 109 zł.