Witamina D w walce z koronawirusem. Czy niedobory witaminy D mają wpływ na zakażenie?

Witamina D w walce z koronawirusem

Wyniki badań wykazują, że u 80 % pacjentów którzy chorują na Covid-19 stwierdza się duże niedobory witaminy D.

Nadmiar Witaminy D

Jak wiemy witamina D ma bardzo duży wpływ na układ immunologiczny człowieka. Witamina D to nic innego jak wytwarzany pod wpływem promieni słonecznych i wchłaniany z pożywieniem hormon, który bardzo pobudza procesy wchłaniania fosforu, wapnia i tym samym ma ogromny wpływ na budowę kości. Pamiętajmy jednak, że nadmiar każdej witaminy może powodować skutki uboczne.

Nadmiar Witaminy D źle wpływa na krążenie i może się przyczynić do powstania cukrzycy oraz stanów alergicznych. Spożywając witaminę D należy trzymać się dziennej zalecanej dawki i dbać o to aby nie przekraczać dozwolonej porcji tejże witaminy.

Niedobory witaminy D a zakażenie Covid-19

Witamina D

Badania przeprowadzone wśród pacjentów szpitala Uniwersyteckiego Marques de Valdecilla w Santander wykazują, że około 80% tych pacjentów miało niedobory witaminy D. Co ciekawe najczęściej na niedobory cierpią mężczyźni i zwykle posiadają podwyższony poziom markerów stanów zapalnych. Jednocześnie  stwierdza się, że niedobór witaminy D powinien być diagnozowany i korygowany u osób silnie przechodzących zakażenie coronavirusem. 

Kontrowersje związane z witaminą D

Każda witamina jej nadmiar i niedobór budzą kontrowersje wśród badaczy. Na łamach czasopisma “Plos One” pojawiły się doniesienia o tym, że to właśnie witamina D może chronić przed poważnym przebiegiem covidu. Czasopismo to opublikowało jednak komentarz, który niestety stawia pod znakiem zapytania te wyniki. Redakcja zwraca uwagę iż autorzy tego artykułu mogli przekroczyć swoje kompetencje i wyciągnąć daleko idące wnioski. Padły stwierdzenia, że ich rokowania na temat witaminy D przy Covid-19 wydają się być przesadzone. Po wyjaśnieniach autorów sprawa ta będzie dalej analizowana.