Gorączka, kaszel, ból kości, ból mięśni….grypa? Przeziębienie? A może Covid 19? Nie wiesz jak rozpoznać pierwsze objawy które wskazują na koronawirusa? Co robić w takiej sytuacji, jak chronić innych i siebie przed rozwojem wirusa i gdzie się zgłosić w sytuacji zakażenia? Koniecznie przeczytaj!!!
Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych infekcji górnych dróg oddechowych różnego rodzaju przeziębień czy grypy. Niestety w tym roku doszedł nam jeszcze jeden groźny wirus Covid 19 (SARS-CoV-2).
Jak rozpoznać pierwsze objawy zakażenia wirusem Covid 19?
Podstawowym objawem zakażenia koronawirusem jest wysoka gorączka, duże osłabienie, ból kości oraz kaszel. Jednak nadal objawy te mogą wskazywać, że może to być również grypa czy silne przeziębienie. Dlatego jeżeli tym objawom towarzyszy jeszcze utrata węchu i smaku to już mamy podstawy żeby sądzić iż jesteśmy zakażeni wirusem Covid19. Jednak nie jest to regułą, ok 60 procent pacjentów traci węch i smak natomiast reszta tego nie odczuje. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie testu aby wykluczyć zakażenie koronawirusem.
Instrukcja Głównego Inspektoratu Sanitarnego w razie zarażenia koronawirusem.
- Jeżeli wystąpią pierwsze objawy (kaszel, gorączka, brak smaku i węchu) i podejrzewasz zakażenie koronawirusem zostań w domu (zminimalizuje to ryzyko zakażenia innych osób)
- Umów się na tyle poradę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej
- Jeżeli lekarz podejrzewa koronawirusa dostaniesz skierowanie na wykonanie testu
- Test polega na pobraniu wymazu z nosa i gardła
Pamiętaj….czas oczekiwania na wynik testu jest czasem na które przysługuje Ci zwolnienie lekarskie.
Jak wykonać test i co zrobić gdy wynik jest pozytywny.
- Wraz ze skierowaniem udaj się do punktu pobierania wymazów. Jeżeli Twój stan zdrowia jest ciężki poinformuj lekarza zleci wykonanie testu w domu.
- Wynik testu będzie dostępny dla Twojego lekarza w specjalnej aplikacji gabinet.gov.pl, lekarz o wyniku poinformuje Cię telefonicznie. Wynik testu możesz również otrzymać na swoje konto internetowe.
- Gdy wynik będzie pozytywny otrzymasz zwolnienie lekarskie. Informacja o zakażeniu trafi systemu EWP dostępnego dla służb sanitarnych i policji. Służby te dzięki temu będą mogły monitorować czy izolujesz się od społeczeństwa.
Możesz również wykonać test na własną rękę. Jeżeli okaże się pozytywny i będziesz zarażony koronawirusem zostań w domu i poinformuj lekarza. Pokieruje on Twoim leczeniem. Jeżeli będzie potrzeba skieruje Cię do szpitala. Jeżeli nie, izolacje odbędziesz w warunkach domowych. Może tak być, że z różnych przyczyn izolacji nie możesz odbyć w domu, wtedy zostaniesz skierowany do specjalnego izolatorium.
Jak wygląda dochodzenie epidemiologiczne
Jeżeli wynik testu okaże się pozytywny natychmiast informacja o tym trafi do służb sanitarnych. Rozpoczną one własne procedury czyli rozpocznie się dochodzenie epidemiologiczne. po pierwsze zostaniesz poproszony o stworzenie listy osób z którymi miałeś kontakt aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jeżeli sanepid stwierdził, że kontakt z wirusem innych osób był bliski skieruje te osoby na 10 dniową kwarantannę. Jeżeli minie ten czas i osoby te będą bez żadnych objawów zostaną zwolnieni z kwarantanny. Pozostałe osoby zostaną objęte jedynie nadzorem epidemiologicznym ale będą mieć możliwość przemieszczania się.