Nowe odkrycie w leczeniu raka. Czy miedź pomoże zwalczyć komórki rakowe?

Miedź pomoże zwalczyć komórki rakowe

Belgijscy naukowcy z belgijskiego KU Leuven podjęli próbę walki z rakiem za pomocą cząsteczek miedzi. Według nich metoda ta jest w stanie zastąpić chemioterapię w leczeniu ponad 60% nowotworów. 

Miedź i jego nanocząsteczki w walce z rakiem

Naukowcy wykorzystali tlenek miedzi, występuje on w postaci nanocząsteczek, cieńszych od włosa ludzkiego. Nanocząsteczki zostały wstrzyknięte bezpośrednio do guzów nowotworowych, równocześnie zastosowano immunoterapię czyli metodę, która polega na eksperymentalnym pobudzeniu ukladu odpornosciowego.

Czy to koniec chemioterapii?

Miedź wyleczy raka

Po raz pierwszy wykorzystano tlenek metalu do zwalczania komórek rakowych u żywych istot. Badania wykonywano na myszach, które chorowały na raka jelit i płuc. Naukowcy twierdzą, że tlenek miedzi może również posłużyć w walce z takimi nowotworami jak: nowotwór złośliwy piersi czy jajników. Wszystkie wyniki tej metody zostały opublikowane w niemieckim czasopiśmie chemicznym o nazwie “ Angewandte Chemie International Edition”.

W kolejnym etapie badania mają być prowadzone na ludziach jak również sprawdzenie czy możliwe byłoby wykorzystanie innych cząsteczek nanometali w leczeniu złośliwych nowotworów. 

Nanomedycyna zaczyna dopiero nabierać rozpędu w Stanach Zjednoczonych i Azji w Europie niestety pozostaje w tyle. 

Źródło: dailymail.co.uk