Kawa wydłuża życie. Kardiolodzy zbadali, ile filiżanek dziennie powinniśmy pić dla zdrowia

Kawa-wydłuża-życie

Cztery filiżanki kawy dziennie mogą przyczynić się do tego, że będziesz żyć dłużej.
Przebadano 20 tysięcy osób. Badania trwały 18 lat i są już pewne wyniki.

Wyniki długoletnich badań przeprowadzonych w ramach „Projektu SUN” zostały ogłoszone na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Sam projekt, który rozpoczął się w 1999 r., miał na celu sprawdzenie, jak spożywanie kawy przez doros łe osoby mieszkające w rejonie Morza Śródziemnego wpływa na ich zdrowie i długość życia.

W sumie hiszpańscy kardiolodzy przebadali w nim 19 896 osób. Średnia ich wieku wyniosła 37,7 lat. Każdy z uczestników był obserwowany przez okres 10 lat – pod kątem diety, stylu życia, stanu zdrowia, korzystania z używek takich jak tytoń i picia kawy.

Więcej kawy, dłuższe życie

Okazało się, że spożycie tej ostatniej ma bardzo duży wpływ na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci. Ogółem u osób, które codziennie wypijały co najmniej cztery filiżanki kawy dziennie, było ono niższe średnio aż o 64 proc. w porównaniu z kawowymi abstynentami.

W swoich badaniach naukowcy wzięli też pod uwagę też to, czy płeć, wiek albo przestrzeganie diety śródziemnomorskiej ma jakikolwiek wpływ na relację między piciem kawy a śmiertelnością. Z ich obserwacji wynika, że tylko wiek ma w tej kwestii znaczenie – największe korzyści z picia większych ilości kawy zostały zaobserwowane u 45-latków i starszych osób.

– Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na całym świecie. Nasze badania pokazują, że cztery filiżanki dziennie mogą stanowić część zdrowej diety u zdrowych ludzi – podsumowuje współautorka badań, kardiolog Adela Navarro.