Covid-19 atakuje nie tylko płuca? Najnowsze wyniki badań zszokowały lekarzy!

Koronawirus a płuca

Osoby zakażone koronawirusem do tej pory niemal we wszystkich przypadkach miały problem z płucami.Najnowsze badania pokazują jednak, że nie jest to jedyny obszar, na który lekarze powinni zwrócić szczególną uwagę.

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że zarażenie koronawirusem skutkuje objawami takimi jak suchy kaszlem i problemy ze złapaniem oddechu. Płuca są atakowane przez wirusa w szczególności, ale czy aby na pewno tylko one powinny być powodem do obaw?

Okazuje się, że nie.

Koronawirus badania

Przeprowadzono badania w Wuhan, w których wzięło udział ok. 180 pacjentów. Lekarze stwierdzili jednogłośnie, że oprócz płuc narażony jest także w równym stopniu mięsień sercowy.

Wszystkie wyniki badań pojawiły się w czasopiśmie „JAMA Cardiology” i bardzo szybko odbiły się echem na całym świecie.

Wysnuto także tezę, na podstawie której stwierdzono, że nawet osoby, które dotychczas nie miały żadnych problemów z sercem, są bardzo zagrożone. Na ok 200 badanych pacjentów u 28 procent koronawirus spowodował uszkodzenia serca. U osób cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego wynik to aż 70 procent.

W „JAMA Cardiology” pojawił się również przykład 53-latki, która nigdy nie miała problemów z sercem, trafiła na kardiologię, dlatego że stwierdzono u niej silne obrzęki w tych okolicach.

Koronawirus przemieszcza się z płuc do innych narządów przez krew i limfę – specjaliści są już tego pewni. Może dojść również do stanu zapalnego, a w konsekwencji do chorób serca.

Podziel się tymi ważnymi informacjami ze swoimi znajomymi i rodziną!

Źródło: WP Tech, Zdjęcie: South China Morning Post