Dowiedz się w jakiej kolejności sadzić warzywa, aby zapewniały doskonałe zbiory

Każdy ogrodnik zastanawia się, dlaczego niektóre warzywa zioła rosną słabo, a w przeszłości dawały fenomenalne zbiory.

Aby tego uniknąć, należy pamiętać, że warzywa i inne rośliny, krzewy, a nawet drzewa w naszym ogrodzie i sadzie wymagają uwagi do ich sadzenia, szczególnie jeśli chodzi o wybór sąsiadów.

Jak prawidłowo sadzić, aby poprawić plony i nie zaszkodzić uprawom ogrodowym i warzywnym?

1. Marchewki

Najlepiej sadzić marchewki w pobliżu cebuli. W końcu dzięki zawartym w nim substancjom uwolni sąsiada od różnych szkodników, które psują jego wygląd i smak. Możesz również bezpiecznie sadzić marchewki obok rzodkiewki, sałaty, groszku, a nawet pomidorów. Ale musisz powstrzymać się od sąsiedztwa z koprem i pietruszką.

2. Ziemniaki

Ziemniaki świetnie czują się obok fasoli, kapusty, kukurydzy, a nawet bakłażana, co znacznie zwiększa plon tego korzenia. Załóżmy, że sadzisz go obok cebuli, rzodkiewki i groszku. Ale niedopuszczalne będzie sadzenie ziemniaków w pobliżu cukinii, pomidorów lub słoneczników.

3. pieprz

Papryka jest idealnym sąsiadem do cebuli i szpinaku i pasuje do łóżka z pomidorami. Kolejnym doskonałym sąsiadem dla pieprzu będzie dowolna z odmian bazylii. Nie sadzić go jednak w pobliżu fasoli, co niekorzystnie wpłynie na wzrost papryki.

4. Pomidory

Ulubione pomidory pasują do prawie wszystkich warzyw w łóżkach, takich jak ogórki, marchew, cebula, papryka, fasola, a także szparagi, bazylia i inne przyprawy. Ale jednocześnie wydajność i tempo wzrostu pomidorów znacznie spadają, jeśli sadzisz ziemniaki, kukurydzę lub inną kapustę obok nich.

5. Kapusta

Kapusta najlepiej toleruje okolicę z fasolą, ogórkami, ziemniakami, a także koperkiem, cebulą i selerem. Nie zaleca się sadzenia główek kapusty obok pomidorów lub jagód. Zaskakujące jest to, że nie należy sadzić ze sobą różnych odmian kapusty.

6. Buraki

Buraki najlepiej sadzić obok kapusty, sałaty, cebuli lub szparagów. Powinieneś powstrzymać się od sadzenia buraków, jeśli w pobliżu znajdują się ziarna fasoli lub nasiona gorczycy.

7. Ogórki

Ogórki lepiej przynoszą owoce i dają bardziej namacalne zbiory obok kukurydzy, kapusty, groszku lub sałaty. W żadnym wypadku sadzonki ogórków nie powinny być sadzone obok ziemniaków, melona lub w pobliżu pikantnych ziół.

8. Kukurydza

Główną tajemnicą uprawy kukurydzy jest potrójne sąsiedztwo. Tak, najlepiej kukurydza wydaje owoce obok groszku i dyni. Pozwoli groszkowi rosnąć silniej i szybciej, a nasyci glebę obok niego wymaganą ilością azotu, a dzięki dyni na zawsze możesz zapomnieć o szkodnikach ogrodowych. Groszek można również zastąpić fasolą, ponieważ zwijają się wzdłuż łodyg kukurydzy i oszczędzają dużo cennej gleby.

9. Rzodkiewka

Ponieważ rzodkiew jest głęboko ukrytym korzeniem, możesz z łatwością sadzić obok niej szpinak. Tak, duża liczba szkodników często przedostaje się na jego liście, które lubimy jeść. Aby temu zapobiec, możesz zwrócić ich uwagę na liście rzodkiewki, które są dla nas mniej wartościowe.

10. Fasola

Najlepszymi przyjaciółmi fasoli są kapusta, kukurydza, marchew, ogórki i groszek, a także ziemniaki, rzodkiewki lub cukinia. Jeśli posadzisz trochę selera obok fasoli – zobaczysz, jak jego strąki znacznie wzrosną, a sam seler nabierze pysznego aromatu. Ale fasola nie przyjaźni się z sąsiadami, takimi jak czosnek, papryka, a nawet cebula.

11. Bakłażany

Bakłażany często pojawiają się w naszych łóżkach, które również nie tolerują niektórych okolic. Możesz bezpiecznie sadzić je w pobliżu fasolą i papryką, a także cebulą. Konieczne jest jednak sadzenie bakłażanów i kopru włoskiego, a także grochu, o ile to możliwe.

12. Cebula

Dobry plon cebuli można zebrać pod warunkiem, że będzie on wyrastał w pobliżu buraków, ziemniaków, marchwi, papryki i sałaty. Nie zaleca się łączenia cebuli z fasolą lub groszkiem.

13. Cukinia

Łóżka z cukinii to idealne miejsce do sadzenia kukurydzy, buraków lub cebuli. Dobrą glebą dla cukinii jest ta, która pozostała po zeszłorocznym sadzeniu ziemniaków, a nawet wszelkiego rodzaju kapusty.

14. Drzewa owocowe

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że łączenie drzew z owocami i łóżkami – całkiem zły pomysł. A wszystko dlatego, że większość upraw, które sadzimy, po prostu wypompowuje wszystkie składniki odżywcze i nie pozwala żywym korzeniom drzew.

Jeśli jednak nie ma innego wyjścia, a drzewa zostały zasadzone przez długi czas – można znaleźć wyjście z tej sytuacji. Na przykład pod drzewami można łatwo siać trawę, a także sadzić rzodkiewki, fasolę, sałatę lub koperek z natką pietruszki, co doda azot do gleby i zwiększy plony.

Pod drzewami, które nie rosną w pierwszym roku, można posadzić łóżko ogórków, a także cukinię z dynią, która pięknie zwinie się wzdłuż pnia. Ponadto korona drzew uratuje te warzywa przed nadmiarem słońca.

Co ważne! Nie sadzić ziemniaków w pobliżu drzewa morelowego i nie pozwól sąsiadom orzecha na warzywa i warzywa.

15. Krzewy i jagody

Krzewy są dobrymi sąsiadami dla warzyw i nie tylko. Na przykład maliny są idealnym sąsiadem dla fasoli, ponieważ pomagają chronić je przed szkodnikami, a fasola z kolei nasyca glebę. Zwiększ także wydajność malin, co pomoże sadzić w pobliżu złoża koperku lub czosnku.

Dzięki sadzeniu winogron mogą być sąsiedzi cebuli i czosnku, ale będą musieli powstrzymać się od sadzenia kapusty. Ale aby winogrona były smaczniejsze, pomoże sąsiedztwo z jagodami, takimi jak truskawki lub maliny.

Krzewy agrestu są uważane za idealnych sąsiadów dla pomidorów, a także dla ziół – melisy, mięty i bazylii, ponieważ odstraszają szkodniki. Ale złym sąsiadem agrestu będzie, co dziwne, cebula.