5-sekundowa kontrola stanu zdrowia: dowiedz się, co mówi o twoim ciele język

Język-zdrowie

Język jest unikalną częścią ciała. Z jego pomocą komunikujemy się, jemy, dbamy o zdrowie jamy ustnej, a nawet możemy dowiedzieć się o stanie całego organizmu. Patrząc na język, doświadczony lekarz może powiedzieć ci, jak środowisko, dieta i styl życia wpływają na stan twojego ciała. Jeśli masz pod ręką lustro – możesz go teraz użyć i poznać całą prawdę o swoim zdrowiu.

Kolor „zdrowego” języka jest zawsze równomiernie różowy, a samo ciało jest wilgotne, bez płytki nazębnej, plam, rowków i owrzodzeń. Wskazuje to, że żołądek i układ trawienny są zdrowe i dobrze funkcjonują w procesie trawienia.

Płytka nazębna na języku

1. Jasny biały

Taki język wskazuje na problemy z wątrobą lub przewodem pokarmowym. Ponieważ nie można ustalić dokładnej diagnozy jednego z tych objawów (może to być zarówno obniżona kwasowość, jak i wrzód żołądka), lepiej zwrócić się do lekarza.

Jasny biały

2. Gruba warstwa białej płytki nazębnej

Jeśli twój język jest pokryty grubą warstwą białej płytki nazębnej – jest to zły znak, że niektóre układy w ciele nie mogą w pełni wykonywać swoich fizjologicznych funkcji w utrzymaniu zdrowia. Może to również oznaczać obecność infekcji wirusowej.

białej płytki nazębnej

3. Żółty

Ten rodzaj płytki nazębnej wskazuje na chorobę wątroby lub pęcherzyka żółciowego. Może to być również oznaką zastoju żywności w ciele i złego trawienia.

żółty język

4. Nierówno rowkowany język

Język „geograficzny” jest pewnym znakiem chorób żołądkowo-jelitowych. Jeśli rowki są tak głębokie, że wyglądają jak pęknięcia, oznacza to zwiększoną zawartość cukru w organizmie. Lekarz pomoże ustalić dokładną diagnozę.

język

Kolor języka o czy mówi?

1. Blady biały język

Biały lub blady język jest najprawdopodobniej oznaką problemów trawiennych. Takiemu kolorowi ciała często towarzyszą luźne stolce, zimne dłonie lub stopy, zmęczenie lub wzdęcia.

biały język o czym mówi

Niezwykle blady, suchy język może również wskazywać na niedobór krwi, któremu zwykle towarzyszą lęk, zawroty głowy, zaburzenia pamięci, bezsenność, spierzchnięte usta lub niedokrwistość.

2. Czerwony język

Jasny czerwony język prawie zawsze wskazuje na obecność infekcji w ciele. Czerwone kropki na języku mogą wskazywać na temperaturę lub zapalenie krwi. W ten sposób dzieci mogą mieć odpowiedź immunologiczną na infekcję. Ciemnoczerwony kolor jest oznaką problemów z nerkami lub zatruciem ciała.

czerwony język

3. Język z czerwoną końcówką

Czubek języka jest również znany jako obszar serca. Biorąc to pod uwagę, czerwona końcówka języka bez oznak choroby może wskazywać na zaburzenia emocjonalne.

Język z czerwoną końcówką

4. Język, czerwony na brzegach

Ten kolor języka wskazuje na nadmierne spożywanie pikantnych lub tłustych potraw, a także alkoholu. Według medycyny wschodniej wynik pradawnego gniewu lub urazy może objawiać się w ten sam sposób.

Język, czerwony na brzegach

5. Fioletowy język

Najczęściej ten kolor jest spowodowany niedoborem witaminy B2. To samo można zaobserwować u kobiet z bardzo trudnymi cyklami miesiączkowymi lub u osób cierpiących na przewlekły ból.

6. Niebieskawy język

Jeśli masz sinicę, jest to sygnał, aby natychmiast udać się do lekarza. Wskazuje, że tkanki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Może to również być oznaką rozwoju choroby serca, dotkniętych naczyń krwionośnych, zaburzeń czynności serca lub dróg oddechowych.

niebieski język

7. Żółty język

Jeśli zażółcenie języka nie trwa długo, jest to oznaka choroby wątroby lub pęcherzyka żółciowego. Przednia część języka jest żółta – pewny znak zapalenia wątroby.

zółty język

8. Zielonawy język

Ciemna lub zielonkawa płytka może pojawić się z silnym zatruciem ciała, w tym alkoholem.

zielonkawy język

Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek odchyleń lub złego stanu zdrowia, szukaj pomocy wykwalifikowanych specjalistów!