Tę sztuczkę z połówką ziemniaka powinien znać każdy kierowca. Naprawdę może się przydać.

Parowanie szyb to prawdziwa zmora każdego kierowcy. Masz zszczęście jeśli po kilku sekundach od włączenia nawiewu wilgoć znika, ale co jeśli tak się nie dzieje?

Parowanie szyb to często przyczyna zaniedbania. Powodem może być zanieczyszczony filtr kabinowy, który utrudnia obieg powietrza. Kłopot nasilają także uszkodzone uszczelki w oknach i drzwiach, przez co w aucie zbiera się wilgoć.

Jak sobie z tym radzić?

Jest kilka sposobów na pochłanianie nadmiaru wilgoci i zapobieganiu parowania szyb.

1. Ryż, sól lub kawa wsypane do lnianego woreczka położone na desce rozdzielczej pochłoną nadmiar wilgoci. Pamiętaj żeby zawartość regularnie wymieniać!

2. Żwirek dla kotów wsypany do wełnianej skarpety spełni podobną funkcję.

3. Ściereczka z mikrofibry. Ma bardzo chłonne włókna i nie rozmazuje szyb.

4. Przetarcie szyby przekrojonym ziemniakiem, a następnie wytarcie jej papierowym ręcznikiem sprawi, że skrobia skutecznie zapobiegnie parowaniu!

Ziemniak ma jeszcze jedną zaletę. Może się przydać w awaryjnej sytuacji, gdy uszkodzą nam się wycieraczki.

Pozwoli stworzyć niewidzialne wycieraczki. Czyli powłokę na szybie, po której woda w czasie szybkiej jazdy w deszczu formuje się w krople. Pod wpływem pędu powietrza spływają one z szyby wraz z brudem. Skrobia jest wstanie stworzyć nam taką powłokę.

Ona nie będzie trwała, ale jeśli posmarujemy przednią szybę surowym ziemniakiem, w przypadku awarii wycieraczek pozwoli nam dojechać do domu!

Podziel się tym sprytnym trikiem z innymi!