Miłorząb japoński – przepis na syrop, który pomoże w walce z miażdżycą

Miłorząb japoński przepis na syrop

Miłorząb japoński (Ginkgo Biloba) to roślina pochodząca z Chin. Liście tej niezwykłej rośliny od wieków wykorzystywane są w tamtejszej medycynie. Obecnie stosuje się na całym świecie. Roślina ta niezwykle wpływa na ludzki organizm. Poznaj niezwykłe właściwości tej rośliny.

Właściwości miłorzębu japońskiego

Miłorząb japoński to roślina, która posiada niezwykle dużo właściwości leczniczych. Najcenniejsze są liście. Syrop z tej rośliny wykorzystywany jest najczęściej jako lek na pamięć. Działa ochronnie na układ nerwowy i krwionośny.

Właściwości miłorzębu japońskiego

Niezwykle poprawia naszą koncentrację czym samym wpływa na zapamiętywanie i zdolność uczenia się. Zmniejsza uczucie lęku, leczy depresję i bóle głowy. Pomocny również w leczeniu szumów usznych i doskonale wpływa na wzrok. Leczy także zaburzenia krążenia krwi w mózgu oraz zaburzenia krążenia obwodowego.

Miłorząb zawiera mnóstwo substancji bioaktywnych (flawonoidy, biflawony, terpeny). Składniki te doskonale radzą sobie w pierwszych objawach choroby Alzheimera. Napój z miłorzębu japońskiego działa również na nasze naczynia krwionośne i je rozszerza. W naszych tętnicach działa jak miotła (wymiata toksyny, zmniejsza cholesterol).

Kojąco działa na naszą skórę i opóźnia procesy starzenia. Ponadto pomaga w walce z cellulitem, poprawia krążenia skóry i wzmacnia strukturę tkanki łącznej. Polecany również w okresie menopauzy (poprawia nastrój, niweluje osłabienie i zawroty głowy). Miłorząb stosowany jest również w zaburzeniach erekcji.

Kiedy należy stosować miłorząb japoński?

Lekarze polecają stosować miłorząb już w młodym wieku. Dlatego, ponieważ stosowany wcześniej regularnie wpływa już na nasze zdrowie w wieku późniejszym. Dla osób starszych jest specjalnie polecany bo doskonale zatrzymuje procesy starzenia.

Miłorząb japoński – przepis na syrop

Miłorząb japoński - przepis na syrop

Miłorząb najlepiej spożywać pod postacią syropu.

Przepis na syrop:

  • 125ml nalewki z miłorzębu (zakupić można w aptece)
  • 375ml soku z aronii

Wszystko należy razem wymieszać, przelać do słoika i trzymać przez tydzień w lodówce. Należy przyjmować 2 łyżeczki codziennie przez pierwsze 3 dni następnie po 4 łyżeczki przez kolejne 3 tygodnie.

Działania niepożądane

Ogólnie syrop jest dobrze tolerowany, jednak może powodować lekkie działania niepożądane. Należą do nich nudności, wymioty, biegunki. Ponadto mogą występować bóle głowy czy reakcje alergiczne. Nie zaleca się stosować kobietom w ciąży. Jeżeli stosujemy leki przeciwzakrzepowe, przeciwpadaczkowe czy obniżające cholesterol syrop powinien być stosowany pod kontrolą lekarza.