Żyworódka to roślina pierzasta która pochodzi z Madagaskaru. To roślina, którą doskonale uprawia się w domu, nie jest specjalnie wymagająca. Dawniej żyworódka była na pierwszym miejscu przed znanym wszystkim aloesem. Roślina ta posiada bardzo ciekawe liście i oryginalne kwiaty, które posiadają bardzo wiele właściwości leczniczych. Sok z żyworódki bardzo skutecznie regeneruje ludzki organizm.
Żyworódka – zastosowanie soku
Stosuje się go do leczenia kłopotów skórnych. Dzięki sporej zawartości witaminy C żelaza, krzemu, potasu, manganu czy miedzi stosuje się go również w wielu innych problemach zdrowotnych. Sok z tej rośliny posiada działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz silnie regenerujące. Sok z żyworódki wykorzystuje się również do leczenia chorób skórnych np. trądziku, grzybic, owrzodzeń, egzem a nawet oparzeń. Liście żyworódki posiadają mięsistą konsystencję dzięki temu można z nich sporządzić lek na zapalenie płuc, bóle reumatyczne oraz reguluje poziom cukru we krwi.
Przepis na sok z żyworódki
Składniki soku:
- 7 garści liści żyworódki
- słój o pojemności 2 litrów
Przygotowanie soku z żyworódki:
Liście żyworódki starannie płuczemy następnie zawijamy w papierowy ręcznik i wstawiamy do lodówki na całą dobę. Schłodzone już liście wrzucamy do naszego słoika i ugniatamy drewnianą łyżką. Zakręcamy słoik i ponownie wstawiamy do lodówki na 1 lub 2 dni. Dla poprawienia smaku sok można zmieszać z miodem lub cytryną. Po upływie tego czasu zlewamy powstały w słoiku sok do osobnej buteleczki. Przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu najlepiej w lodówce.