Cukiernia, w której jadał kremówki nasz Papież Jan Paweł II mieściła się w kamienicy wadowickiego rynku przy ul. Mickiewicza. Niektórzy uważają, że kremówki papieskie były z dodatkiem alkoholu, mogłoby o tym świadczyć zdanie kiedyś powiedziane przez Ojca Świętego z błyskiem w oku:
„A tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki. Żeśmy to wszystko wytrzymali, te kremówki po maturze”.
Kremówki były w tamtym czasie najdroższym i najelegantszym ciastkiem, a przy tym słodkim i tłustym. Zapraszam Was do wypróbowania mojej sprawdzonej wersji kremówek papieskich, choć za pewne różni się od tej jedzonej przez Karola Wojtyłę, ale z wadowickimi kremówkami już tak jest, podobno co cukiernia to inna kremówka. 😉
Składniki kremówki
- 2 szklanki mąki
- 5 łyżek cukru
- 250 g margaryny lub masła
- 1/2 szklanka śmietany gęstej
- 1 litr mleka
- 50 g masła
- 1 szklanka cukru
- 3 łyżki cukru (najlepiej z prawdziwą wanilią)
- 3 żółtka
- 3 łyżki mąki pszennej
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- cukier puder do posypania
Przygotowanie kremówki
Przesiać mąkę, dodać cukier i pokrojone w kostkę masło lub margarynę. Rozetrzeć palcami mąkę z masłem lub zmiksować (końcówkami do wyrabiania ciasta). Dodać śmietanę, do połączenia się składników. Ciasto podzielić na 2 części, zawinąć w folię i schłodzić w lodówce. Rozwałkować ciasto, włożyć do wysmarowanej tłuszczem i posypanej mąka blaszki. Nakłuć widelcem i wstawić do rozgrzanego do 200 stopni C piekarnika, piec ok. 20 min. Upieczone ciasto wyjąć z formy, a drugie upiec w ten sam sposób. Ostudzić ciasto.
Zagotować 750 ml mleka z masłem, cukrem i cukrem wanilinowego. Pozostałe mleko wymieszać z żółtkami, mąką pszenną i ziemniaczaną. Ma powstać gładka masa. Do gotującego się mleka, wlać masę, ciągle mieszając tak, aby nie powstały grudki. Całość pozostawić do ostudzenia.
Ostudzony krem wyłożyć na jednej części ciasta. Delikatnie przykryć drugim ciastem, nie dociskając, aby krem nie wypłynął. Gotową kremówkę posypać cukrem pudrem. Tak przygotowane ciasto włożyć do lodówki na ok. 2 godziny.