Walcz z rakiem! Poznaj produkty, które pomagają zwalczyć komórki rakowe.

Jak walczyć z rakiem?

Super bohaterowie – tak możemy powiedzieć o  produktach spożywanych przez nas codziennie, znajdują się w każdym gospodarstwie domowym. Są one ogromnym zbiorem przeróżnych związków, które zbawiennie działają na nasz organizm. Zawierają sporą ilość właściwości przeciwnowotworowych i jakże sprzyjają naszemu organizmowi.

Wszystkie te produkty zawierają różne substancje, które pozwalają zachować zdrowie i stymulują różne funkcje w organizmie. Mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Produkty zawierające te wszystkie właściwości pozwalają zachować zdrowie i potocznie nazywamy je żywnością funkcjonalną.

Składniki o zdrowym i odżywczym działaniu, które naturalnie występują w tejże żywności nazywane są nutraceutykami. Spożycie ich działa niesamowicie pozytywnie na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Poznaj 3 produkty funkcjonalne o silnych właściwościach przeciwnowotworowych.

Czosnek

Czosnek

Ma silne właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i pomaga zwalczać wszelkie infekcje. Zawiera również oligoelementy. To nic innego jak pierwiastki takie jak magnez, cynk, siarka czy wapń. Czosnek zawiera spore ilości substancji przeciwnowotworowych takich jak kwercytyna, allin czy olej eteryczny, który odpowiada za zapach czosnku. Gdy posiekamy czosnek wtedy allin zmienia sie w alicyne, która działa przeciwnowotworowo.  Aby zapewnić szybsze uwalnianie sie alliny i jej przekształcenie w alicynę, należy  ściąć ząbki czosnku i zostawić na 10 min aby alicyna spokojnie się aktywowała.

Allin – pochodne i własciwości przeciwkwasowe.

– pomaga uniknąć wszelkich mutacji komórek przeciwnowotworowych

– pomaga usunąć rakotwórcze substancje z organizmu

-pomaga rekompensować szkody spowodowane prze DNA komórek

– pomaga tłumić proliferację komórek

Ciekawostka:

Aby zneurtalizować przykry zapach czosnku, zmieszaj go z selerm naciowym bądź pietruszką. Czosnek spożywać można  na surowo ale najlepiej wchłania sie w formie gotowanej (dodatek do zup i innych dań).

Cebula

Cebula

Bogata w właściwości bakteriobójcze, posiada sporą dawkę witaminy C, B. Jest bogata w minerały i zawiera przeciwutleniacze. Usuwa toksyny z organizmu jednocześnie wspomagając wydzielanie soku żołądkowego. Reguluje poziom cholesterolu, zapobiega chorobą układu krążenia i zapobiega starzeniu się komórek.

Cebula posiada ogromne ilości bioflawonoidów takich jak kwercetyna (obecna również w jagodach, wiśniach, pietruszce czy zielonej herbacie).

KWERCYTYNA doskonale hamuje wzrost komórek przeciwnowotworowych i powoduje ich zanik. Hamuje przerzuty, tworzy środowisko wrogie nowotworu oraz pobudza organizm do walki z komórkami rakowymi. Badania wykazują, ze kwercytyna zwiększa szanse na przeżycie i doskonale pomaga usunąć toksynę zwaną benzopiren. Ponadto badania dowodzą ,że połączenie dwóch substancji takich jak kwertycyna i sulforafan doprowadzają do samounicestwienia komórek rakowych!!!

Czy wiesz że: cebula zawiera glukoquinine??? To nic innego jak związek, który działa jak insulina (zmniejsza nadwyżki cukru we krwi). Spożywanie cebuli przez cukrzyków jest niezwykle wskazane!!! Nie tylko reguluje poziom glikemii ale również pilnuje  wydzielanie insuliny w trzustce i hamuje wzrost komórek nowotworowych.

Warzywa kapustowate

Warzywa kapustowate

To nic innego jak brukselka, kalarepa, kapusta włoska, kalafior, brokuł czy rzepa.

Właściwości warzyw kapustowatych są bardzo szerokie. Zawierają glukozynolany, które maja własciwości przeciwnowotworowe. Glukozynolany odporne na raka to:

-sulforafan najwiecej znajduje sie go w kalafiorze

– indol-3-karbinol najwięcej znajduje sie go w brokule

Glukozynolany odpowiadaja za smak i zapach. Ściany komórkowe roślin które zmiażdzymy nożem uwalniają enzym myrosinase, który z kolei przekształca glukozynulany w izotiocyny a te z kolei sa silnymi środkami przeciwnowotworowymi.

Kapustne pobudzją uklad odpornościowy, eliminują komórki nowotworowe, regulują poziom estrogenów którę sa we krwi. Regularne spożycie zmejsza ryzyko zachorowania na choroby piersi. Kapustne warzywa są to również doskonałe przeciwutleniacze, bogate w beta-karoten, witaminę C i E. Silnie odtruwają organizm i aktywują wszystkie systemy antyoksydacyjne. Ludzie ze słabym systemem antyoksydacyjnym są szczególnie wrażliwi na dym tytoniowy a tym samym są bardziej narażeni na raka płuc. Kapustne warzywa doskonale przyczyniają sie do redukcji tych komórek.  Regularne spożycie produktów kapustnych zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka przełyku, płuc, jamy ustnej czy nerek. Badania dowodzą, że spożywanie tych produktów w pierwszych latach zachorowania na nowotwory piersi zmniejszają ryzyko nawrotu i śmierci. Warzywa kapustne doskonale mogą tłumić dwa geny związane z rakiem pochodzenia genetycznego BRCA1 I BRCA2 odpowiadają one za raka prostaty i raka piersi.

Spożywanie warzyw kapustnych.

Aby spożycie było silnie skuteczne i odniosło pożądany skutek należy spożywać te warzywa co najmniej 3 razy w tygodniu. Włączenie tych produktów i regularne ich spożycie zmniejsza ryzyko przerzutów!!!

Najlepsze właściwości zachowują gotowane na parze ale nie dłużej niż 10 min, jest to ważne ponieważ dłuższe gotowanie powoduje utratę wszystkich właściwości!!!

Ciekawostka:

Gotując kapustę zachowaj jej wywar!!! Większość glukozynanów znajdujących się w kapuście podczas gotowania zostaje w wodzie. Wodę z kapusty wykorzystaj do sporządzenia bulionu.