Lekarze zostali zmuszeni do podjęcia ważnej decyzji przez postępowanie Łukasza Szumowskiego i wojewody mazowieckiego, Konstantego Radziwiłła. Nie będą dłużej bezczynnie czekać na poprawę sytuacji w Polsce – mają tego już serdecznie dość.
Według lekarzy minister i wojewoda sami prowadzą swoim działaniem do powstawania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.
Polscy lekarze postanowili, że złożą pismo do rzecznika odpowiedzialności zawodowej, mają nadzieję, że Szumowski i wojewoda odpowiedzą za swoje decyzje.
Katarzyna Pikulska jest lekarką i przewodniczącą Porozumienia Chirurgów SKALPEL. Ma już dość dramatycznej sytuacji, która rozgrywa się na oczach wszystkich lekarzy. Jak Minister Zdrowia może opowiadać się za wyborami korespondencyjnymi i nie widzieć w tym nic złego? – zastanawiają się medycy.
Wojewoda Mazowiecki także nie pozostaje według opinii lekarzy bez winy – dopuścił się nieprawidłowości, nakładając wysokie kary na lekarzy, nie mając ku temu żadnych podstaw.
,,Proszę o wszczęcie postępowania wobec kolegi Łukasza Szumowskiego, który pełniąc funkcję Ministra Zdrowia nie tylko nie dopełnił swoich obowiązków, ale w sposób rażący naraził zarówno pacjentów jak i personel medyczny na zagrożenie zdrowia i życia oraz złamał wielokrotnie Kodeks Etyki Lekarskiej również podczas wypowiedzi w mediach” – mówi fragment pisma do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie.
Katarzyna Pikulska nadal stara się zwrócić uwagę na to, co się dzieje w świecie lekarzy – sytuacja nie wygląda za dobrze, a w mediach pokazuje się coś zgoła innego.
Lekarze nie zgadzają się z działaniem Łukasza Szumowskiego
Porozumienie Chirurgów SKALPEL oskarża Szumowskiego o to, że nie dba on o zdrowie i życia obywateli, przystając za wyborami i nie chcąc ich przełożenia.
Nieprzełożenie wyborów to wielkie zagrożenie dla wszystkich obywateli i podstawą jest, aby jednostka rządząca zdawała sobie z tego sprawę.
W ,,Rzeczypospolitej” przewodnicząca zdradziła, że nie wyklucza zbiorowego pozwu złożonego przez lekarzy przeciwko rządzącym, jeśli wybory korespondencyjne nie zostaną odwołane.
Poza tym wojewoda nakłada na lekarzy wielkie kary za niestawianie się do służby w wyznaczonych przez niego placówkach.
Warto przypomnieć, że są osoby, na które takich kar nie można nałożyć – ci, którzy mają powyżej 60. lat, osoby same wychowujące dzieci poniżej 18. roku życia i te, u których została stwierdzona niepełnosprawność.