Nie od dziś się słyszy, że napoje energetyczne to nic dobrego. Są bardzo niezdrowe i regularnie spożywane sieją spustoszenie w naszym organizmie.
Napoje energetyczne mogą zatrzymać pracę serca!
Liczne badania naukowe potwierdzają, że mają one niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Co więcej, osoby, które je spożywały miały niebezpieczne reakcje organizmu, m.in. arytmie, wysokie ciśnienie tętnicze, a także zwężenie naczyń krwionośnych.
W 2018 roku w eksperymencie z Uniwersytetu w Waterloo, naukowcy przebadali aż 2025 osób
Były one w wieku od 12 do 24 lat. Aż 55% doznało negatywnych reakcji po wypiciu energetyka. 1/4 uczestników doświadczyła zaburzeń pracy serca, a 18% doświadczyło silnych bóli głowy. 5% zgłosiło nudności, wymioty bądź biegunkę, a ponad 3% osób doznało silnych bóli w klatce piersiowej. Zwróćmy uwagę na to, że osoby biorące udział w eksperymencie były bardzo młode!
Lekarze są zdania, że tak negatywny wpływ napoi energetycznych na naczynia krwionośne ma nic innego, jak kofeina, tauryna i cukier, które się w nich znajdują.
Wypicie 500 ml napoju może wywołać stres hormonalny. Te dane zainteresowały naukowców z Mayo Clinic.
W poprzednich badaniach odkryliśmy, że spożywanie napojów energetycznych zwiększa ciśnienie krwi u zdrowych młodych dorosłych. Teraz pokazujemy, że wzrostowi ciśnienia krwi towarzyszy wzrost noradrenaliny, hormonu stresu, który może zwiększać ryzyko zdarzeń sercowych – nawet u całkiem zdrowych ludzi! Poziom noradrenaliny u uczestników badania wzrósł ponad dwukrotnie w porównaniu do uczestników, którzy pili placebo. Wyniki badań sugerują, że powinniśmy zachować ostrożność podczas spożywania napojów energetycznych, bo naprawdę mogą one szkodzić naszemu zdrowiu!
Należy także pamiętać, że po wypiciu energetyku odczuwamy przypływ siły tylko przez chwile.
Zaraz po nim następuje jeszcze większe zmęczenie.
Energia uzyskana z napoju wystarczy nam na godzinę. To wszystko przez cukier, który daje niezły wycisk trzustce, która intensywnie pracuje, by wytworzyć insulinę, która będzie odpowiedzialna za obniżenie glukozy we krwi.