8 znaków na to, że Twoja wątroba jest pełna toksyn i wpływa negatywnie na zdrowie

wątroba jest pełna toksyn

Wątroba jest największym gruczołem w organizmie, który syntetyzuje hormony i enzymy, neutralizuje toksyny i uczestniczy w procesach metabolicznych. Ale pod wpływem różnych czynników z czasem jest „zanieczyszczany” toksycznymi substancjami. W tym przypadku wątroba jest jeszcze bardziej obciążona, więc nie zawsze radzi sobie ze swoimi funkcjami.

Przygotowaliśmy dla Ciebie 9 znaków, na które przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę.

1. Ból lub uczucie ciężkości w górnej części brzucha

Jeśli jesz zbyt dużo tłuszczu, może to prowadzić do powiększenia wątroby. W rezultacie wzrasta nacisk na klatkę piersiową i górną część jamy brzusznej. Nadęty żołądek jest również możliwym znakiem, że twoja wątroba jest pełna toksyn.

2. Nudności

Nudności to możliwy znak, że coś jest nie tak z wątrobą. Po zjedzeniu tłustych potraw możesz źle się czuć, zwracaj uwagę na objawy takie jak uczucie ciężkości w jelitach, nudności, zawroty głowy, a czasem wymioty i wymioty.

3. Wrażliwa skóra i żółknięcie białek oka

Jeśli twoja wątroba jest pełna toksyn, odbije się to na twojej skórze i będziesz miał wysypkę i wysypkę. Nawet twoje twardówki mogą stać się żółte. Dzieje się tak, gdy we krwi jest za dużo bilirubiny, której wątroba nie może przekształcić w bezpieczne związki.

4. Zmęczenie i słabość

Ludzie z problemami z wątrobą często czują się zmęczeni i nie mają apetytu. Jeśli objawy te są trwałe, ale nie są związane ze zwykłym stanem, zasięgnąć porady lekarza.

5. Temperatura

W niektórych przypadkach pacjenci odczuwają ból brzucha, czują się bardzo zmęczeni. Jeśli masz te same objawy, pamiętaj o kontrolowaniu temperatury ciała. Jeśli masz podwyższony poziom – jest to możliwy sygnał obecności procesu zapalnego lub zakaźnego.

6. Ból mięśni

Jeśli twoje mięśnie i stawy są ciągle obolałe lub masz siniaki na skórze, a nogi są spuchnięte, możliwe jest, że jest to naruszenie czynności funkcjonalnej wątroby.

7. Zmiana koloru moczu i odchodów

Twoja skóra może stać się ciemniejsza, a stolec może stać się jaśniejszy, jeśli wątroba nie poradzi sobie z przypisanymi zadaniami.

8. Ciało i skóra

Twoja skóra może być spuchnięta żółcią. W ten sposób organizm reaguje na wszystkie nagromadzone toksyny, których wątroba nie mogła zneutralizować.

9. Krwawienia

Częste nocne krwawienia lub siniaki, które pojawiają się bez wyraźnego powodu, są spowodowane niedoborami krzepnięcia krwi z powodu złej czynności wątroby.

W każdym przypadku, w zależności od przyczyn, które spowodowały przeciążenie wątroby toksynami, objawy tych toksycznych substancji mogą ulec zmianie. Dlatego konieczna jest konsultacja lekarska!

Od czego trzeba chronić wątrobę?

Wątroba jest filtrem, który stale oczyszcza ludzką krew ze szkodliwych substancji. Ma wielu „wrogów”, których trzeba się pozbyć. Przed nimi właśnie musisz chronić swoją wątrobę:

 • alkohol;
 • tłuste jedzenie;
 • niewystarczająca aktywność fizyczna;
 • stosowanie suplementów do odchudzania;
 • niewiarygodnie częste stosowanie środków przeciwbólowych;
 • niektóre leki.

Produkty dla zdrowej wątroby

Aby wątroba była zdrowa, konieczne jest nie tylko porzucenie złych nawyków i pokonanie wszystkich „wrogów”, ale także prawidłowe odżywianie. Wybraliśmy dla Ciebie listę kluczowych produktów dla jej zdrowia.

 • wystarczająca ilość wody
 • kurkuma;
 • owsianka z kaszy pełnoziarnistej;
 • owoce: pieczone jabłka, banany, papryka, morele i gruszki;
 • warzywa: dynia, marchew, burak, kalafior, cukinia;

Zapisz ten artykuł i udostępnij go znajomym. Takie informacje mogą być przydatne!