70% ludzi gotuje 2 razy tę samą wodę. Nie masz pojęcia, na jakie niebezpieczeństwo się narażasz

gotowanie wody

Woda, jako jeden z naturalnych elementów, ma ogromne znaczenie w życiu ludzi, zwierząt i całej planety. Jest to istotny czynnik w życiu każdej osoby, stworzenia, rośliny – absolutnie wszelkiego pochodzenia ziemskiego.

Nic dziwnego, że ludzkie ciało jest w 80% płynne. Od dzieciństwa mówi się nam, że musisz regularnie spożywać pewną ilość wody w codziennej diecie.

Naukowcy opracowali formułę łączenia wagi człowieka z ilością wymaganego dziennego spożycia wody: im większa waga, tym więcej osoba musi pić.

Ale jaki wybrać rodzaj wody do picia?

Najpopularniejszy i najtańszy sposób na znalezienie zwykłej wody z kranu. Jako dzieci wielu z nas zgrzeszyło, zaspokajając pragnienie prosto z kranu, ale jest to ogromny błąd.

Dlaczego nie mogę ponownie zagotować wody?

Często jesteśmy leniwi. Na przykład, kiedy siedzimy w biurze i nagle chcemy ponownie wypić filiżankę kawy, wciskamy przełącznik czajnika z już przegotowaną wodą, aby ponownie go zagotować.

Czym to grozi?

1. Bez smaku. Dzięki takiej wodzie nie uzyskasz już początkowego smaku przygotowanego napoju. Dlaczego? Ponieważ surowa woda we wrzeniu różni się od ostatniego 100-stopniowego ogrzewania, a przegotowana woda traci swój smak.

2. „Moczenie” wody. Za każdym razem, gdy ta sama woda się gotuje, jej skład jest zaburzony, a tlen wyparowuje z cieczy.

3. Zwiększone stężenie zanieczyszczeń. Jak wspomniano wcześniej, wrząca ciecz ma właściwość odparowania, a zanieczyszczenia pozostają, powodując zmniejszenie ilości wody, ilość osadów wzrasta.

4. Powstają dioksyny chloru. Początkowo chlor, który znajduje się w wodzie rurociągu, nie znika, wręcz przeciwnie, w procesie powtarzanej obróbki cieplnej jego stężenie tylko wzrasta, a to prowadzi do pojawienia się bolesnych odczuć u ludzi podczas korzystania z takiej wody.

Jak prawidłowo zagotować wodę?

Co polecają eksperci:

  • przed gotowaniem używaj tylko świeżej wody;
  • nie dodawaj ani nie mieszaj świeżej wody z resztkami gotowanej;
  • pozwól wodzie osiąść przed zagotowaniem.

Zagotuj właściwie wodę i pij dla zdrowia.

W końcu, aby woda mogła przynajmniej przez pewien czas oczyścić się z nagromadzenia warstw osadów na wewnętrznej części rur wodociągowych, władze lokalne używają chloru. Rzeczywiście, nie każdy mieszkaniec metropolii ma możliwość zbierania krystalicznie czystej wody ze studni.

Jednak nie zaleca się picia surowej wody, ponieważ aby usunąć aktywnie szkodliwe składniki w jej składzie, woda musi przejść proces wrzenia.

Wrząca woda

Na ten temat odbył się interesujący dialog między dziewczyną i jej matką. Córka pyta: „Dlaczego gotujesz wodę, mamo?” – „Aby wszystkie bakterie zostały zabite”, – „Więc napiję się herbaty z martwymi mikrobami?”.

Co następuje w czasie wrzenia wody?

Po pierwsze, gdy woda osiągnie 100 ° C, molekularne składniki wody i tlenu są poddawane procesowi odparowywania.

Po drugie, stężenie zanieczyszczeń, które nie są nigdzie usuwane, podwaja się w czasie wrzenia, ponieważ wraz z parowaniem idzie część wody, a cząsteczki soli i brudu pozostają. Dlatego woda morska jest uważana za niezdatną do picia.

Po trzecie, wszystkie niebezpieczne szkodliwe mikroby, bakterie i mikrocząstki ulegają zniszczeniu. Ale mylisz się, sądząc, że im więcej zagotujesz wody, tym więcej bakterii zabije. Wszystkie giną podczas wstępnego wrzenia.

Po czwarte, izotopy wodoru zawarte w wodzie przy maksymalnym ogrzewaniu opadają na dno, co pociąga za sobą wzrost gęstości cieczy i jej pogorszenie.