Protesty w całym kraju trwają… Minister podejmuje decyzje o wprowadzeniu wojska na ulicach

Wojsko na ulicach

Minister Mateusz Morawiecki w obliczu sytuacji i wydarzeń które mają miejsce w naszym kraju podejmuje decyzje o wprowadzeniu Żandarmerii Wojskowej na ulice. Wojsko ma za zadanie udzielić pomocy policji w zakresie bezpieczeństwa i porządku w trakcie trwania epidemii koronawirusa w naszym kraju. 

26 października w Monitorze Polskim została opublikowana wiadomość o rozporządzeniu premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzeniu wojsk na ulice Polski. Wojsko ma na celu wspomóc polską policję i dbać o bezpieczeństwo obywateli. Czytamy w Monitorze Polskim: “ W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28.10.2020 r. do dnia odwołania epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego”. 

W marcu kiedy to epidemia zaczęła się rozwijać szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił, że Wojsko Polskie będzie wspomagać patrole policyjne. Miało to być wykorzystywane przy wzmożonym ruchu lub w czasie świąt. Informacje o wprowadzeniu wojsk na ulice wywołało sporo komentarzy w internecie. W związku z tymi komentarzami rzecznik rządu Piotr Muller oświadczył, że decyzje dotyczące wsparcia Policji przez Żandarmerie Wojskową w zakresie działań związanych z COVID-19 były wydane wiosną tego roku. 

Na oficjalnym profilu Ministra Obrony Narodowej również skomentowano tą decyzje w następujący sposób: “ Odpowiadając na komentarze w związku wspierania Policji przez Wojsko informujemy, że pomoc ta była również udzielana podczas pierwszej fali epidemii. Zapewniam, to standardowe działania które absolutnie nie mają żadnego związku z trwającymi manifestacjami.