Sprawdź co Twoje oczy mówią o Twoim zdrowiu. 12 objawów, których nie warto lekceważyć.

Od czasu do czasu wszyscy doświadczamy nieprzyjemnych doznań w naszych oczach. Najczęściej wystarczy odpoczynek i zdrowy sen aby przywrócić komfort oczom. Są jednak również pewne oznaki, których nie powinno się ignorować.

Oto 12 objawów, które powinny być skonsultowane z lekarzem.

1. Białe plamki na rogówce oka


Jest to dość powszechne zjawisko wśród osób noszących soczewki kontaktowe i może być objawem infekcji rogówki. Nawet niewielkie obrażenia oczu spowodowane przez noszenie soczewek kontaktowych mogą doprowadzić do takiego zakażenia. Szczególnie zagrożone są osoby noszące soczewki, po upływie ich terminu ważności lub jednodniowe soczewki kontaktowe noszone przez dłuższy czas, w tym przez noc.

2. Biały okrąg wokół tęczówki oka


Najczęściej jest oznaką starzenia i nie jest powodem do zmartwień. Ale jeśli jeszcze dużo Ci brakuje do wieku emerytalnego to biały okrąg wokół tęczówki może oznaczać wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, co często oznacza zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

3. Zaczerwienione oczy


Przyczyną czerwonych oczu może być niewystarczająca ilość snu, długotrwała praca lub narażenie na działanie wiatru lub słońca. Jeśli oczy zaczną czerwienić bez szczególnego powodu, może wskazywać to takie choroby, jak zwiększone ciśnienie wewnątrz gałkowe (jaskra), wysokie ciśnienie wewnątrz czaszkowe i cukrzyca.

4. Suche oczy


Suche oczy powodują dyskomfort i swędzenie, a otarcia oka uszkadzają delikatną skórę wokół nich. Prowadzi to do zwiotczenia powieki i zmarszczek, a także zwiększa działanie powietrza, czyniąc oczy nawet suchszymi. Najczęstszą przyczyną swędzenia oczu jest sezonowa alergia. Jeśli nadmiernej suchości towarzyszy zwiększona wrażliwość na światło, może to wskazywać na zespół Sjogrena – rzadkie zaburzenie układu odpornościowego.

5. Widzenie bezbarwnych plamek


Takie plamki są szczególnie widoczne na tle jasnego nieba, oślepiającego śniegu lub dobrze oświetlonej białej ściany. Od czasu do czasu każdy z nas widzi je, ale ostry wzrost ich liczby powinien być ostrzegający – może to być oznaka oderwania siatkówki.

6. Opuchnięte oczy


Jest to zwykle konsekwencja zmęczenia i braku snu i często jest mylnie traktowana jako objaw zakażenia. Taki objaw może pojawić się także u miłośników kropli do oczu o działaniu wybielającym. Ich długotrwałe użytkowanie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

7. Żółta plama w pobliżu tęczówki


Niektórzy zauważają żółtawą powierzchnię na białku oka. Jest to oznaka starzenia się spojówki i pojawia się głównie u osób starszych. Ponadto, rozwój choroby wywołują promienie UV, więc najczęściej pojawiają się one u osób, które spędzają dużo czasu na słońc. Występują również w efekcie systematycznego podrażnienia od wiatru, pyłu i dymu.

8. Mimowolne łzy


Choć brzmi to trochę paradoksalnie to mimowolne łzy mogą być oznaką suchego oka. To zjawisko jest powszechne wśród tych, którzy spędzają dużo czasu przed komputerem lub telewizorem. Jeśli nagle trudno jest Ci zamknąć jedno oko i kontrolować jego łzawienie może być to objaw porażenia nerwu, który kontroluje mięśnie twarzy. Często jest to powikłanie po zakażeniu wirusowym.

9. Mała ciemna kropka na tle migoczących falistych linii


Z reguły kropki pojawiające się i znikające z pola widzenia wskazują na nieprzejrzystość ciała szklistego. Najczęstszą przyczyną jest ogólne starzenie się ciała jednak osoby z zaburzeniami metabolicznymi – cukrzycą, zaburzeniami naczyniowymi są w grupie ryzyka.

10. Znikanie obrazu w polu widzenia


Jeśli od czasu do czasu zauważasz, że obraz znika z pewnych obszarów pola widzenia to pewnie jest to oznaka migreny oczu. Mogą towarzyszyć jej bóle głowy z powodu zaburzeń krążenia mózgowego. Migrena oczu jest nieszkodliwa. Nie ma dokładnego wyjaśnienia jej wystąpienia i nie leczy się jej.

11. Rozmazany obraz


Krótkowzroczność nie jest jedynym powodem niewyraźnej wizji, może to być oznaka cukrzycy. Jeśli oprócz niewyraźnej wizji zauważysz blask i otoczkę wokół źródeł światła, może to wskazywać na zaćmę – częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki oka.

12. Żółte białko oka


Najczęstszą przyczyną jest spadek funkcjonalności wątroby i przewodów żółciowych. Zażółcenie może być głównym objawem zapalenia wątroby.

Zainteresował Cię nasz artykuł? Udostępnij go znajomym i rodzinie.

Źródło i fotografie: brightside.me