MZ opublikowało wytyczne pochówków dla zmarłych z powodu zarażenia koronawirusem

Koronawirus a pochówek

Ministerstwo zdrowia ogłosiło nowe zasady pochówków zmarłych z powodu zarażenia koronawirusem COVID-19. Co najgorsze to informują aby nie skupiać się na myciu i ubieraniu zwłok, a zalecają jedynie dezynfekcję.

MZ poinformowało również, że odkażana ma być też trumna, natomiast zwłoki będą umieszczane w specjalnie do tego przygotowanych workach. Prosektoria oraz domy pogrzebowe muszą być wyposażene we wszystkie potrzebne środki ochrony. Pogrzeby mają się odbywać bez udziału rodziny, która po kontakcie z zakażonym obowiązkowo będzie poddawana kwarantannie.

Przepisy weszły już w życie i obowiązują dla rodziny zmarłych, jak również dla pracowników domów pogrzebowych.

Jak donosi stacja radiowa RMF24, osobom zmarłym na chorobę wywołaną koronawirusem należy wykonać dezynfekcję zwłok płynem odkażającym o wirusobójczym działaniu.

Ministerstwo nie doradza również aby ubierać zwłoki do pochówku, jak również rodzina nie moża mieć żadnego kontaktu ze zmarłym, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Biskupi apelują, by uroczystości pogrzebowe odbywały się jedynie z najbliższą rodziną. W obrzędzie może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. W specjalnych przypadkach msze odbywać się będą bez udziału wiernych.