Kolejny kraj zakazał papierosów. Czy za nim pójdą następne?

Zakaz sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych od przyszłego roku będzie obowiązywał w Watykanie – najmniejszym państwie na świecie, podaje Reuters

Czy za tym przykładem pójdą inne kraje? Pierwszy na świecie krajem, który zakazał sprzedaży był Buthan, który wprowadził całkowity zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych, oraz sprzedaży papierosów na terenie całego kraju już 2005 roku.

Państwa czerpią ogromne zyski z akcyzy i nie są specjalne zainteresowanie uszczuplaniem swoich dochodów. Watykan sprzedawał duże ilości papierosów, które nabywali Włosi, u których ceny były znacznie wyższe niż w Watykanie. Stolica Apostolska rezygnuje tym samym z drugiego pod względem przychodów źródła dochodu.

d.wpimg

Decyzję w tej sprawie podjął Papież Franciszek. W uzasadnieni mówił o tym, że Kościół nie może się przyczyniać do czegoś co szkodzi zdrowiu. Powołał się na dane WHO Światowej Organizacji Zdrowia, z których wynika, że na całym świecie co roku palenie zabija ponad 7 mln ludzi.

Czy za przykładem Papieża pójdą rządzący innych państw. Czy któryś z krajów także zrezygnuje z ogromnych wpływów finansowych jakie zapewnia sprzedaż wyrobów tytoniowych?

Jak sądzicie?