Mocne kolory czy delikatne pastele? Poznaj ten naturalny sposób na barwienie pisanek i sama zdecyduj.

https://slownik-synonimow.eu/wp-content/uploads/2017/04/S.jpg

Pokażemy ci, jak w sposób naturalny barwić jajka, by uzyskać kosz pełen świątecznych pisanek. Można z tego uczynić fajną zabawę z dziećmi. Pokochają odkrywanie tęczy żywych odcieni, które mogą tworzyć z warzyw i przypraw, które macie w domu: czerwona kapusta, żółte skórki cebuli, buraki i kurkuma.

W taki sposób jaja barwiły nasze babcie. To ekscytujące, że możemy stworzyć pisanki bez sztucznych barwników. To tradycyjny, naturalny i bezpieczny sposób. Takie jaja można potem bezpiecznie zjeść.

A te kolory! Odkrywanie kolorów naturalnych barwników to czysta magia. Z fioletowej kapusty spodziewasz się otrzymać fioletowy kolor, prawda? A z cebuli żółty ? Ale może dać też czerwony, jeśli potrzymamy jaja w barwniku dłużej.

Dzięki barwnikom roślinnym nie otrzymasz natychmiastowych wyników, jak w zestawach zakupionych w sklepie. Ale oczekiwanie też jest częścią przyjemności i mały sprawdzian dziecięcej cierpliwości na pewno im nie zaszkodzi.

Naturally Dyed Easter Eggs

Dye Easter eggs the natural old-fashined way!Full Details: http://bit.ly/2mV9mfQ

Opublikowany przez Tip Hero Sobota, 8 kwietnia 2017Jaja wyjęte z kąpieli barwiącej po zaledwie dwóch godzinach będą miały lżejsze, pastelowe kolory. Zostawione na noc bardziej intensywne barwy.

Niektórzy uważają, że taki sposób barwienia jaj roznosi wszędzie nieprzyjemny zapach octu. Ale nasza recepta wykorzystuje tylko odrobinę octu – a przez większość czasu będziesz trzymać pokrywki na słojach i słoikach w lodówce – więc zapach nie będzie doskwierał. Nie pomijaj octu. Pomaga w dłuższym utrzymaniu świeżości jajek. (Ale jeśli naprawdę zapach ci przeszkadza, możesz zastąpić go innym kwasem domowym, takim jak np. sok z cytryny).

Naturalnie barwione jaja wielkanocne

Potrzebne: 12 jaj, czerwona kapusta, żółta cebula, burak i kurkuma.
Czas przygotowania: 15 minut
Całkowity czas: do 12 godzin

Składniki
1 tuzin jaj na twardo

NIEBIESKI / ZIELONY

2 filiżanki kapusta czerwona, rozdrobniona
2 szklanki wody
2 łyżki destylowanego białego octu

POMARAŃCZOWY

2 szklanki skórki żółtej cebuli
2 szklanki wody
2 łyżki destylowanego białego octu

RÓŻOWY / CZERWONY

2 szklanki buraka, tartego
2 szklanki wody
2 łyżki destylowanego białego octu

ŻÓŁTY

1 łyżka kurkumy
2 szklanki wody
2 łyżki destylowanego białego octu

OPCJONALNIE

Olej kokosowy lub oliwa z oliwek

Przygotowanie
Do każdego koloru potrzebny jest średniej wielkości rondel. Włożyć materiał barwiący i wlać wodę do rondla i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć gaz i gotować na wolnym ogniu przez 15 minut – do godziny (im dłużej gotuje się barwnik, tym ciemniejszy się staje).

Zdjąć z ognia i odcedzić ciecz przez drobne sitko. Pozostawić do ostygnięcia do temperatury pokojowej. Dodać 1 łyżkę octu na każdą filiżankę cieczy barwnikowej.

Umieść 2 – 3 jajka na twardo w każdym z czterech szklanych słojów i zalej każdy innym barwnikiem. Umieścić pokrywki na słoikach i przechowuj w lodówce do uzyskania żądanego koloru, od 2 do 12 godzin (im ciemniejszy chcesz kolor, tym dłużej pozostaw jajka w barwniku).
Po osiągnięciu pożądanego koloru ostrożnie wyjmij jaja łyżką i umieść na wkładzie na jaja w lodówce do wyschnięcia.
Opcjonalnie: po wysuszeniu mona natrzeć jaja oliwą z oliwek lub olejem kokosowym, będą się błyszczały.

Rada:
Gdyby okazało się, że chcesz kolor jaśniejszy niż wyszedł, spróbuj go trochę zmyć zaraz po wyjęciu z barwnika. Dopóki nie wyschnie wierzchnie warstwy powinny się nieco zmyć a kolor rozjaśni.

Podziel się artykułem ze znajomymi na facebooku.

Źródło i fotografie: TipHero