Ile czasu koronawirus utrzymuje się w powietrzu?

Ile czasu koronawirus utrzymuje się w powietrzu?

Unikanie kontaktu z innymi ludźmi oraz szczególne przestrzeganie zasad higieny to podstawa do tego, żeby nie zarazić się koronawirusem. Jednak czy to wystarcza? Okazuje się, że nie do końca.

Koronawirus w powietrzu?

Koronawirus jest obecny na przedmiotach oraz w powietrzu. Jak długo potrafi przetrwać i czy to oznacza, że nigdzie nie jesteśmy bezpieczni?

Instytuty badawcze takie jak University of California w Los Angeles, National Institutes of Health, Princeton University poczyniły badania na obecność koronawirusa w powietrzu na zlecenie rządu Stanów Zjednoczonych.

Badania dowiodły, że wirus może przetrwać w powietrzu aż do kilku godzin. Zdolny do zarażania wirus był obecny w trakcie badań jeszcze po trzech godzinach.

koronawirus w powietrzu

Aby odpowiedzieć na pytanie: ile czasu koronawirus utrzymuje się w powietrzu, naukowcy terstowali wirusa w formie aerozolu w komorze, w której temperatura była pomiędzy 21-31 stopni Celsjusza, a wilgotność – 65%.

Próbki pobrano od razu tuż po emisji aerozolu, a następnie kolejno po 30, 60, 120 i 180 minutach. Wyniki badań utwierdziły naukowców w przekonaniu, że koronawirus obecny jest w powietrzu i zdolny do zarażania nawet po 3 godzinach.

Wyniki badań instytutów badawczych nie pozostawiają żadnych złudzeń – koronawirus może przetrwać długo poza organizmem człowieka.

Podziel się tą ważną informacją ze swoimi bliskimi!

Źródło: naukawpolsce.pap.pl