25 wskazówek, dzięki którym nie zaliczysz już nigdy wpadki przy stole.

Każdy człowiek powinien znać chociaż podstawowe zasady dobrego zachowania zwane z francuskiego savior-vivre. Nasze życie to codzienne obcowanie z innymi ludźmi, którzy ciągle nas obserwują. Nikt nie chce przecież stać się powodem przykrego spojrzenia czy niemiłego komentarza, ze względu na popełniony nietakt, dlatego warto znać i stosować pewne normy i zwyczaje towarzyskie.

 Oto 25 wskazówek, dzięki którym nie zaliczysz wpadki.

 1. Jeśli kogoś odwiedzasz, zawsze wcześniej się zapowiadaj.  Jeżeli gość przyszedł  do Ciebie bez uprzedzenia, możesz przyjąć go w pidżamie ! Pewna dama mawia, że kiedy nieproszeni goście pojawiają się w jej drzwiach, zawsze ubiera buty, zakłada kapelusz i chwyta parasol. Jeśli lubi daną osobę, mówi: “Właśnie wróciłam do domu!”, jeśli nie – wzdycha, mówiąc: “Ach, jaka szkoda, że ​​właśnie wychodzę”.

 

 1. Jeśli powiesz “zapraszam”, to znaczy, że płacisz za rachunek. Możesz powiedzieć: “Chodźmy do restauracji” – w tym przypadku, każdy płaci za siebie. Jeśli mężczyzna chce zapłacić za kobietę, może się na to zgodzić.

 

 1. Nie kładź telefonu na stole w miejscu publicznym. Pokazujesz tym, jak ważne jest dla Ciebie to urządzenie oraz, że jesteś znudzony jesteś tym co się dzieje, i jeśli tylko, ktoś doda nowy post na facebooku Ty natychmiast weźmiesz telefon do ręki, dasz tym samym odczuć rozmówcy, że nie jesteś zainteresowany.

 

 1. Nie zapraszaj dziewczyny na randkę, jeśli przez cały wieczór masz zamiar korzystać z komórki.

 

 1. Unikaj nieistotnych rozmów przez telefon. Jeśli chcesz z kimś porozmawiać, spotkaj się z nim osobiście.

 2. Mężczyzna nie powinien nosić torebki kobiety. Może on wziąć jej płaszcz, aby go odwiesić.

 

 1. Jeśli idziesz z kimś i Twój towarzysz wita osoby, której Ty nie znasz, też  powinieneś ich powitać.

 

 1. Większość z nas twierdzi, że właściwym sposobem jedzenia sushi jest ten za pomocą pałeczek. Tak naprawdę nie jest to zasada. Mężczyźni, odróżnieniu od kobiet, mogą jeść sushi rękoma.

 

 1. Zawsze powinieneś mieć czyste buty.

 

 1. Kierowcy powinni pamiętać, że nieominięcie kałuży i ochlapanie przechodniów jest karygodnym zachowaniem.

 

 1. Jeśli ktoś Cię obraża, nie odpowiadaj tym samym i nie podnoś głosu na swojego rozmówcę. Pokaż, że jesteś ponad to. Wystarczy, że się uśmiechniesz i odejdziesz.

 

 1. Mężczyzna powinien zawsze chodzić przy lewym boku kobiety, jedynym wyjątkiem są wojskowi, gdyż powinni być gotowi do salutowania.

 

 1. Tych informacji o Tobie nikt nie powinien znać: wiek, bogactwo, kłótnie rodzinne, religia, problemy zdrowotne, romanse, prezenty, honor i hańba.

 

 1. W teatrze, kinie lub sali koncertowej, idąc do swojego fotela, należy być zwróconym twarzą do osób, które już siedzą na miejscach. Pierwszy idzie mężczyzna

 

 1. Mężczyzna nigdy nie powinien dotykać kobiety bez jej zgody. Niedopuszczalne jest: trzymanie jej ręki, dotykanie jej podczas rozmowy, popychanie jej lub chwytanie ręki powyżej łokcia (chyba, że ​​podczas wsiadania lub wysiadania z samochodu, albo przejścia przez ulicę).

 

 1. Jeśli ktoś niegrzecznie się do Ciebie zwraca (np. “Ty tam!”), nie powinieneś odpowiadać.

 

 1. Nie przesadź z ilością używanych perfum. Jeśli czujesz zapach Twoich perfum wieczorem, inni mogą być już nimi zmęczeni.

 

 1. Dobrze wychowany mężczyzna zawsze będzie okazywać szacunek kobiecie.

 

 1. Mężczyźni mogą palić przy kobiecie tylko jeśli się na to zgodziła.

 

 1. Nieważne czy jesteś – dyrektorem spółki, nauczycielem, starszą kobietą czy studentem – kiedy wchodzisz do pokoju, powinieneś jako pierwszy powiedzieć dzień dobry.

 

 1. Szanuj prywatność korespondencji. Rodzice nie powinni czytać listów swoich dzieci. Osoby w związku również nie powinny tego robić za plecami. Przeszukiwanie kieszeni jest bardzo nietaktowne.

 

 1. Nie podążaj ślepo za modą. Czasem lepiej założyć coś ładnego, niekoniecznie modnego.

 

 1. Jeśli Twoja wina po przeprosinach została wybaczona, zapomnij już o tej sytuacji. Wyciągnij wnioski z popełnionych błędów na przyszłość.

 

 1. Nie śmiej się zbyt głośno, unikaj też hałaśliwych rozmów, podobnie jak gapienia się na ludzi – to jest obraźliwe.

 

 1. Nie zapominaj o słowie „dziękuję”. Jeśli Twoi bliscy Ci pomagają, nie robią tego z poczucia obowiązku, tylko tego chcą. Doceń to.

 

 Jack Nicholson kiedyś powiedział:

„Myślę, że wiele z przyzwoitości, jak ułożenie talerza, niekrzyczenie z jednego pomieszczenia do drugiego, nieotwieranie zamkniętych drzwi bez pukania czy puszczanie kobiet przodem… Celem tych prostych zasad jest uczynienie życia lepszym. Ja zwracam szczególną uwagę na moje maniery. Etykieta ma znaczenie. Jest to prosty i zrozumiały język wzajemnego szacunku.”

https://giphy.com/gifs/jack-nicholson-XdEpgGlrkMMzC

A czy my na co dzień wiemy jak należy się zachować w danej sytuacji? Udostępnij znajomym!