Twoje ciało wysyła ostrzeżenia na miesiąc przed zawałem. Każdy powinien znać te objawy.

W Polsce na zawał serca umiera rocznie 150 tysięcy ludzi. Większość z nich umiera dlatego, że nie potrafiła skojarzyć objawów, które wystąpiły.

Istnieje oczywiście pewien odsetek tak zwanych niemych lub maskowanych zawałów, czyli takich, które nie mają żadnych objawów albo są one atypowe. Ale większość ludzi po prostu ignoruje objawy, które pojawiają się podczas zawału a nawet go wcześniej przepowiadają.

A czas jest w tym przypadku niezmiernie ważny, ponieważ większość ludzi umiera w ciągu 2-3 godzin od rozpoczęcia stanu zawałowego.

Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami jak rozpoznać nadchodzący zawał mięśnia sercowego:

– Jeśli nagle zauważasz, że pokonanie tych samych schodów, które dotąd nie sprawiały ci żadnych trudności staje się dla ciebie jak wdrapanie na wysoką górę i musisz przystawać po drodze i sapiesz, masz duszności i płytki oddech to objaw, który powinien cię zaniepokoić.

– jeśli zacząłeś odczuwać znacznie zmęczenie przy wykonywaniu czynności, które wcześniej nie sprawiały ci problemów, musisz wzmóc swoją czujność i bacznie obserwować swój organizm

flickr.com

– ucisk w klatce piersiowej jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zawału. Gdy wystąpi jest tępym bólem o jednolitym nasileniu, który nie znika po zażyciu leków przeciwbólowyh i trwa dłużej niż 5 minut. Promieniuje często do pleców, barku, ramienia, szyi czy żuchwy. Jednak wcześniej mogą pojawiać się podobne bóle, które mogą sugerować kłopoty z sercem. Nie powinny niepokoić tylko takie bóle w klatce piersiowej, które można określić jako krótkie kłucia w klatce piersiowej, bo na ogół są to niegroźne bóle nerwowe, nie związane z chorobą wieńcową.

livestrong.com

– tak zwane poty zlewne występują bezpośrednio przy zawale ale odczuwanie oblewania się zimnym potem powinno zaniepokoić już wcześniej, ponieważ może być objawem choroby wieńcowej, która zwiększa ryzyko wystąpienia zawału. To samo dotyczy takich objawów jak: zawroty głowy, oszołomienie, uczucie niepokoju

 

hosbeg.com

– wiele osób cierpi również na mniej typowe objawy ból brzucha, wzdęcia, nudności, czy nawet rzadko kojarzone z zawałem ból łokcia czy nadgarstka

W przypadku zauważenia powyższych objawów należy udać się na badania. EKG oraz dodatkowe, jak echokardiografia czy próba wysiłkowa, pozwolą ocenić ryzyko i ustalić dalsze postępowanie z ewentualnym skierowaniem do szpitala na diagnostyczną koronarografię. Przed zawałem uchronić nas może wczesne rozpoznanie, leczenie ale przede wszystkim profilaktyka.

Podziel się ze swoimi znajomymi artykułem i pamiętaj żeby dbać o swoje serce.

Źródło: hefty.co